Cody Webb Takes Salt Lake City EnduroCross Win - Haaker and Brown fill out the podium-media-3

EnduroCross 2017: Reno Schedule

ROUND 2: Reno NV – Saturday, September 23, 2017

Pre-Qualified Rider’s top 8 present at race

  1. Colton Haaker
  2. Cody Webb
  3. Trystan Hart
  4. Kyle Redmond
  5. Ty Tremaine
  6. Cory Graffunder
  7. Cooper Abbott
  8. Noah Kepple

See the Track Map

9:00 AM

Practice Session 1
Amateur Open Group 1 Practice
Amateur Open Group 2 Practice
Amateur Open Group 3 Practice
Amateur Open Group 4 Practice
Vet Group 5 Practice
Super EnduroCross Group 6 Practice
Super EnduroCross Group 7 Practice
Women Group 8 Practice

10:00 AM

Practice Session 2
Amateur Open Group 1 Timed Practice for Gate Pick
Amateur Open Group 2 Timed Practice for Gate Pick
Amateur Open Group 3 Timed Practice for Gate Pick
Amateur Open Group 4 Timed Practice for Gate Pick
Vet Group 5 Timed Practice for Gate Pick
Super EnduroCross Group 6 Timed Practice for Gate Pick
Super EnduroCross Group 7 Timed Practice for Gate Pick
Women Group 8 Timed Practice for Gate Pick

11:15 AM

Qualifier
Amateur Open Group 1 Top 2 Transfer to Night Show Main Event
Amateur Open Group 2 Top 2 Transfer to Night Show Main Event
Amateur Open Group 3 Top 2 Transfer to Night Show Main Event
Amateur Open Group 4 Top 2 Transfer to Night Show Main Event
Vet Group 5 This Race for Night Show Main Event Gate Pick
Super EnduroCross Group 6 Top 2 Transfer to Night Show & 3:00 PM Practice
Super EnduroCross Group 7 Top 2 Transfer to Night Show & 3:00 PM Practice
Trial Cross & Women Group 8 This Race for Night Show Main Event Gate Pick

12:15 PM

Last Chance Qualifier
Amateur Open Group 1 Top 2 Transfer to Night Show Main Event (3-5 go to B Main)
Amateur Open Group 2 Top 2 Transfer to Night Show Main Event (3-5 go to B Main)
Amateur Open Group 3 Top 2 Transfer to Night Show Main Event (3-5 go to B Main)
Amateur Open Group 4 Top 2 Transfer to Night Show Main Event (3-5 go to B Main)
Vet Group 5 No LCQ – All Transfer to Night Show
Super EnduroCross Group 6 Top 2 Transfer to Night Show & 3:00 PM Practice
Super EnduroCross Group 7 Top 2 Transfer to Night Show & 3:00 PM Practice
Trial Cross & Women Group 8 No LCQ – All Transfer to Night Show

1:00 PM TO 2:00 PM – Track Maintenance/Modifications

2:00 PM – Track Walk

2:30 PM – Rider’s Meeting at Podium

** Mandatory for all SUPER EX Night Program Participants (top 15)

3:00 PM

Practice
Super EnduroCross Top 8 8 mins FIRST TIER
Super EnduroCross 9th to 15th 8 mins SECOND TIER
Women 5 mins
Amateur Open 5 mins
Vet 5 mins
Trialcross 5 mins
Amateur B 5 mins
Super EnduroCross AM Qualifier 5 mins then stay for hot laps THIRD TIER
Super EnduroCross 9th to 15th 8 mins then stay for hot laps
Super EnduroCross Top 8 8 mins then stay for hot laps

4:00 PM – Super Ex Hot Laps

Results determine gate pick race 1 | Super EX Top 9th to 15th SECOND TIER AND AM QUALIFIER THIRD

4:20 PM – Super Ex Hot Laps

Results determine gate pick race 4 | Super EX Top 9th to 15th SECOND TIER AND AM QUALIFIER THIRD
(PLEASE CHECK WITH STAFF FOR OPENING CEREMONIES BEFORE LEAVING ARENA)

5:00 PM – Building Close for Track Maintenance

(All patrons must leave building)

6:30 PM – Building Open to the Public

6:30 – 7:15 PM – Autograph Session on the Track

7:30 PM – Opening Ceremonies

Participating riders TBA at riders’ meeting

7:45 PM – Race 1: Super EX Qualifier

Presented by EBC Brakes

  • 15 riders max
  • 5 laps
  • 1-5 move to race 4 Super EX qualifier
  • 6-15 transfer to Race 8
  • Super EX B Main/LCQ

7:55 PM – Race 2: Vet Class Main

Presented by Rekluse

  • 16 riders max
  • 5 laps
  • Winner invited to Race 8 Super EX B Main/LCQ

8:05PM – Race 3: Amateur Main

  • 16 riders max
  • 5 laps
  • Winner invited to Race 8 Super EX B Main/LCQ

8:15PM – Race 4: Super EX Gate Pickup

Presented by Motion Pro

  • 13 riders max
  • 7 laps
  • All riders move to Super EX final

8:25PM – Race 5: Trialscross

Presented by GasGas
(Race 5 and 6 may be combined)

  • 14 riders
  • 5 laps

8:25PM – Race 6: Amateur B Main

Presented by Kenda Tires
(Race 5 and 6 may be combined)

  • 12 riders max
  • 5 laps

8:40PM – Pro Taper Foot Race

Presented by Pro Taper Handlebars

  • Up to 12 Runners

8:45PM – Intermission

9:00PM – Race 7: Super EX Bracket Race

Presented by PJ1

  • Top 12 of Race 4
  • 4 brackets of 3, 2 brackets of 2 and 1 bracket of 2

9:20PM – Race 8: Super EX B Main/LCQ

Presented by FMF

  • 13 riders max
  • 5 laps
  • 1st & 2nd invited to Race 10 Super EX final

9:30PM – Race 9: Women’s Main

Presented by Rocky Mountain ATV

  • 14 riders max
  • 5 laps

9:45PM – Race 10: Super EX Main Event

Presented by Moose Racing

  • 15 riders
  • 14 laps

10:00PM – End of Show

Source: New feed

Add a Comment

You must be logged in to post a comment