Haaker Dominates Phoenix EnduroCross - Robert and Webb round out the podium-media-3

EnduroCross 2017: Denver Schedule

ROUND 3: Denver CO – Saturday, September 30, 2017

Pre-Qualified Rider’s top 8 present at race

  1. Cody Webb
  2. Colton Haaker
  3. Kyle Redmond
  4. Trystan Hart
  5. Ty Tremaine
  6. Noah Kepple
  7. Geoff Aaron
  8. Cooper Abbott

See the Track Map

9:00 AM

Practice Session 1
Amateur Open Group 1 Practice
Amateur Open Group 2 Practice
Amateur Open Group 3 Practice
Amateur Open Group 4 Practice
Vet Group 5 Practice
Super EnduroCross Group 6 Practice
TrialsCross Group 7 Practice
Women Group 8 Practice

10:00 AM

Practice Session 2
Amateur Open Group 1 Timed Practice for Gate Pick
Amateur Open Group 2 Timed Practice for Gate Pick
Amateur Open Group 3 Timed Practice for Gate Pick
Amateur Open Group 4 Timed Practice for Gate Pick
Vet Group 5 Timed Practice for Gate Pick
Super EnduroCross Group 6 Timed Practice for Gate Pick
TrialsCross Group 7 Timed Practice for Gate Pick
Women Group 8 Timed Practice for Gate Pick

11:15 AM

Qualifier
Amateur Open Group 1 Top 2 Transfer to Night Show Main Event
Amateur Open Group 2 Top 2 Transfer to Night Show Main Event
Amateur Open Group 3 Top 2 Transfer to Night Show Main Event
Amateur Open Group 4 Top 2 Transfer to Night Show Main Event
Vet Group 5 This Race for Night Show Main Event Gate Pick
Super EnduroCross Group 6 Top 4 Transfer to Night Show & 3:00 PM Practice
TrialsCross Group 7 This Race for Night Show Main Event Gate Pick
Women Group 8 This Race for Night Show Main Event Gate Pick

12:15 PM

Last Chance Qualifier
Amateur Open Group 1 Top 2 Transfer to Night Show Main Event (3-5 go to B Main)
Amateur Open Group 2 Top 2 Transfer to Night Show Main Event (3-5 go to B Main)
Amateur Open Group 3 Top 2 Transfer to Night Show Main Event (3-5 go to B Main)
Amateur Open Group 4 Top 2 Transfer to Night Show Main Event (3-5 go to B Main)
Vet Group 5 No LCQ – All Transfer to Night Show
Super EnduroCross Group 6 Top 4 Transfer to Night Show & 3:00 PM Practice
TrialsCross Group 7 No LCQ – All Transfer to Night Show
Women Group 8 No LCQ – All Transfer to Night Show

1:00 PM TO 2:00 PM – Track Maintenance/Modifications

2:00 PM – Track Walk

2:30 PM – Rider’s Meeting at Podium

** Mandatory for all SUPER EX Night Program Participants (top 15)

3:00 PM

Practice
Super EnduroCross Top 8 8 mins FIRST TIER
Super EnduroCross 9th to 15th 8 mins SECOND TIER
Women 5 mins
Amateur Open 5 mins
Vet 5 mins
TrialsCross 5 mins
Amateur B 5 mins
Super EnduroCross AM Qualifier 5 mins then stay for hot laps THIRD TIER
Super EnduroCross 9th to 15th 8 mins then stay for hot laps
Super EnduroCross Top 8 8 mins then stay for hot laps

4:20 PM – Super Ex Hot Laps

Results determine gate pick race 1 | Super EX Top 9th to 15th SECOND TIER AND AM QUALIFIER THIRD
TIER (order optional)

4:40 PM – Super Ex Hot Laps

Results determine gate pick race 4 | Super EX Top 8 in points, LAST TO FIRST IN ORDER (FIRST TIER)
(PLEASE CHECK WITH STAFF FOR OPENING CEREMONIES BEFORE LEAVING ARENA)

5:00 PM – Building Close for Track Maintenance

(All patrons must leave building)

6:00 PM – Building Open to the Public

6:00 – 6:45PM – Autograph Session on the Concourse

7:30 PM – Opening Ceremonies

Participating riders TBA at riders’ meeting

7:45 PM – Race 1: Super EX Qualifier

Presented by EBC Brakes

  • 15 riders max
  • 5 laps
  • 1-5 move to race 4 Super EX qualifier
  • 6-15 transfer to Race 8
  • Super EX B Main/LCQ

7:55 PM – Race 2: Vet Class Main

Presented by Rekluse

  • 16 riders max
  • 5 laps
  • Winner invited to Race 8 Super EX B Main/LCQ

8:05PM – Race 3: Amateur Main

  • 16 riders max
  • 5 laps
  • Winner invited to Race 8 Super EX B Main/LCQ

8:15PM – Race 4: Super EX Gate Pickup

Presented by Motion Pro

  • 13 riders max
  • 5 laps
  • All riders move to Super EX final
  • Top 12 riders move to bracket race

8:25PM – Race 5: Trialscross

Presented by GasGas
(Race 5 and 6 may be combined)

  • 14 riders
  • 5 laps

8:25PM – Race 6: Amateur B Main

Presented by Kenda Tires
(Race 5 and 6 may be combined)

  • 12 riders max
  • 5 laps

8:40PM – Pro Taper Foot Race

Presented by Pro Taper Handlebars

  • Up to 12 Runners

8:45PM – Intermission

9:00PM – Race 7: Super EX Bracket Race

Presented by PJ1

  • Top 12 of Race 4
  • 4 brackets of 3, 2 brackets of 2 and 1 bracket of 2

9:20PM – Race 8: Super EX B Main/LCQ

Presented by FMF

  • Up to 12 riders max
  • 5 laps
  • 1st & 2nd invited to Race 10 Super EX final

9:30PM – Race 9: Women’s Main

Presented by Rocky Mountain ATV

  • 14 riders max
  • 5 laps

9:45PM – Race 10: Super EX Main Event

Presented by Moose Racing

  • 15 riders
  • 14 laps

10:00PM – End of Show

Source: New feed

Add a Comment

You must be logged in to post a comment